موضوع

شوک عمران، کودک پنج ساله‌ سوری نمادی از چهره زخمی حلب

عمران، کودک پنج ساله‌ سوری نمادی از چهره زخمی حلب

حدود یک سال پس از انتشار گسترده تصویر آیلان، کودک سوری که موج‌های دریا جسد او را به سواحل ترکیه آورده بود، این‌بار تصاویر کودک دیگری از سوریه به نمادی برای مقابله با جنگ تبدیل شده است؛ عمران، پسربچه‌ای پنج ساله با سر و صورتی خون‌آلود و غرق در غبار.

به نقل از آسوشیتدپرس، مکان واقعه شهر حلب است، شهری که پنج سال جنگ داخلی سوریه آن را به ویرانه‌ای تبدیل کرده، با ساکنانی که بین دو نیروی متخاصم حکومتی و شورشیان سوریه گیر افتاده‌اند و هر روز شمار بیشتری از آنان کشته می‌شوند.

عمران، کودک پنج ساله‌ سوری نمادی از چهره زخمی حلب

در تصاویر مربوط به این رخداد، نیروهای امداد و نجات، پسربچه‌ای را از ساختمان نیمه‌ویرانه‌ای بیرون می‌کشند و او را به آمبولانس منتقل می‌کنند. سراپای پسربچه پوشیده در گرد و غبار است و نیمی از صورتش غرق خون شده است.

 عمران، کودک پنج ساله‌ سوری نمادی از چهره زخمی حلب

عمران خاک‌آلود، ساکت و بهت‌زده در آمبولانس می‌نشیند و این لحظه ایده‌الی‌ست برای عکاسان و فیلمبرداران تا تصویر او را ابدی کنند. او که به آرامی خون روی صورتش را تمیز و سپس به دست‌های خون‌آلودش نگاه می‌کند، برخلاف دیگر کودکان هم‌سن و سالش گریه هم نمی‌کند؛ شاید اینقدر شوکه شده که حتی گریه کردن را نیز از یاد برده است.

منابع محلی می‌گویند، تصاویر مربوط به ساختمانی در حلب است که بر اثر حملات هوایی، تخریب می‌شود و عمران از زیر خرابه‌های آن بیرون آورده شده. همین گزارش به نقل از پزشکی به نام اسامه ابو العز، می‌نویسد که این کودک عمران دقنیش نام دارد، پنج ساله است و شامگاه چهارشنبه به دنبال حمله‌ای به محله القاطرجی حلب از ناحیه سر مجروح شد.

این پزشک ادامه می‌دهد که عمران به بیمارستان «ام‌۱۰» منتقل شد؛ مغز او آسیبی ندیده و ساعاتی بعد هم مرخص شد.
او می‌گوید که همراه با گروه خود، قربانیان را از ایوان آن ساختمان به ایوان دیگری می‌بردند. سه جسد را دست به دست می‌کند تا این که یک نفر کودک زخمی را به او می‌سپارد.

یکی از پزشکان بیمارستان «ام‌۱۰» گزارش داده که هشت نفر بر اثر این حمله کشته شده‌اند که پنج نفر آنها بچه هستند، اما عمران در نهایت به همراه پدر و مادر و سه تا از خواهرها و برادرهایش که یک ساله، شش ساله و یازده ساله هستند، نجات پیدا کرد.

ارسال نظر

شاید از کد اچ تی ام ال HTML استفاده نماید : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>